Андрій Костін разом з Послом ЄС з питань гендерної рівності та різноманітності поспілкувалися з жінками, які пережили сексуальне насильство під час російської окупації
19.06.2023
Систематичне використання сексуального насильства як зброї війни є одним із паттернів масових злочинів проти цивільного населення, які вчиняють російські війська в Україні. Про це зазначив Генеральний прокурор Андрій Костін під час зустрічі з Послом ЄС з питань гендерної рівності та різноманітності Стеллою Роннер-Грубачіч.
«Ми також розглядаємо сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом, як елемент геноциду. Адже ці злочини часто вчиняють проти тих, хто має проукраїнську позицію, членів сімей військовослужбовців та правоохоронців», – зазначив Андрій Костін.
Наразі в Україні зареєстровано 208 випадків сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, з них 13 – проти неповнолітніх. У більшості випадків ці злочини були скоєні проти жінок – 140. Проте реальні цифри є набагато вищими.
Генпрокурор разом з Послом Стеллою Роннер-Грубачіч поспілкувалися з жінками, які пережили сексуальне насильство під час російської окупації.
Зараз вони та їхні діти нарешті в безпеці та проходять терапію для подолання психологічної травми. Злочини, які проти них скоїли, розслідуються, і кривдники неодмінно отримають вироки українських судів.
«Обличчя людей, які вже отримали допомогу надихають на подальшу роботу. І саме заради того, щоб постраждалі від таких злочинів мали доступ до необхідної підтримки та почувалися захищеними, ми постійно вдосконалюємо наші методи, діємо проактивно», – зауважив Андрій Костін.
В Офісі Генпрокурора створено спеціалізований підрозділ, а також запроваджуються принципи Кодексу Мурад. Сформовано мобільні групи, до яких входять слідчі, прокурори та психологи. Вони виїжджають на деокуповані території для виявлення фактів СНПК. Цей підхід дозволив викрити багато таких злочинів.
«Нещодавно одна з таких груп повернулася з Сумської області. Вони встановили, що в одному з населених пунктів на залізничній станції окупанти облаштували катівню. Людей утримували у вагонах та підвалах. Одним із методів тортур було застосування сексуального насильства», – розповів Андрій Костін.
«Символічно, що сьогодні світ відзначає Міжнародний день боротьби з сексуальним насильством в умовах конфлікту. Переконаний, що найкращий спосіб покласти край цим злочинам – притягнути росію до відповідальності за все скоєне, починаючи зі злочину агресії. Лише тоді ми зможемо сказати, що зробили все, щоб не допустити повторення цих страшних злодіянь», – наголосив Генпрокурор.
1184