Депортація з Миколаївщини 15 вихованців спецшколи – встановлено військовослужбовця зс рф
Депортація з Миколаївщини 15 вихованців спецшколи – встановлено військовослужбовця зс рф
06.11.2024
Ювенальні прокурори Офісу Генпрокурора та слідчі СБУ ідентифікували й зібрали докази співучасті російського військового у примусовому переміщенні та насильницькій депортації українських дітей з Миколаївщини до росії.
Ці дії кваліфіковано як порушення законів та звичаїв війни, вчинене за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 438 КК України). На підставі зібраних доказів військовослужбовцю країни-агресора повідомлено про підозру.
За даними слідства, підозрюваний – громадянин республіки дагестан. Військовий з позивним «Габріель» служив у 205-ій окремій мотострілковій козацькій бригаді сухопутних військ зс рф. Саме цей підрозділ окупаційних військ брав участь у захопленні села Новопетрівка на Миколаївщині і там дислокувався.
З початку окупації населеного пункту російські військові прийшли до Новопетрівської спеціальної школи. Тоді у закладі перебувало 15 дітей – одинадцятеро хлопчиків та чотири дівчинки віком від 8 до 17 років.
Серед них – 12 статусних дітей, 2 перебували у закладі через складні життєві обставини, а також дівчинка, яку вже вдочерили громадяни США, але не встигли забрати через початок повномасштабного вторгнення.
Аби не допустити виїзд дітей і їхніх вихователів на підконтрольну Україні територію підозрюваний та ще двоє військових вартували у спецшколі зі зброєю.
Вже у середині липня 2022 року щонайменше 20 озброєних військових зс рф примусово перемістили вихованців закладу, директорку та її чоловіка у селище Степанівка на Херсонщині.
Слідство з’ясувало, що пізніше двоє представників місцевих окупаційних органів влади за підтримки військ рф організували їх перевезення до Херсона, а далі з херсонського річвокзалу човном – до Олешків.
Подальший маршрут пролягав до Джанкоя в анексованому Криму, звідти – до анапи краснодарського краю рф.
Із жовтня 2022 року депортовані діти перебували на території країни-агресора. Щоденно вони піддавалися впливу російської пропаганди – їм нав’язували російський націоналізм. Дітям заборонили розмовляти рідною мовою, використовувати українську символіку, а також змушували щоранку співати гімн рф.
Згодом за підтримки волонтерських громадських організацій усіх депортованих дітей вдалося вивезти з росії до Грузії.
Нагадаємо, за цим фактом депортації українських дітей у березні 2024 року повідомлено про підозру ще двом псевдопосадовцям окупаційної влади рф – так званим «заступнику начальника департаменту молодіжної політики, сім’ї та спорту ВЦА Херсонської області» і «ректорці Херсонського аграрного університету».