Ключові результати розбудови дружнього до дитини правосуддя окреслили на Міжвідомчій координаційній раді в Офісі Генпрокурора
23.12.2024
В Офісі Генерального прокурора відбулося щорічне засідання Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх (МКР) за участі представників органів державної влади, міжнародних організацій, органів правопорядку, судів, громадських організацій та національних експертів.
На зустрічі обговорили низку ключових питань, що стосуються координації зусиль у забезпеченні прав дитини в системі українського правосуддя. Презентували стан реалізації пілотних проєктів, ініційованих МКР та партнерами, а також окреслили актуальні запити і подальші спільні кроки.
Заступник Генерального прокурора Вікторія Літвінова наголосила, що держава взяла на себе зобов’язання створити дієву систему юстиції, дружньої до дитини. Ефективність їх реалізації залежить від кожного дотичного до ювенальної юстиції відомства.
«Спільно впроваджені проєкти та ініціативи мають на меті створення дієвої системи дружнього до дитини правосуддя та спеціальних умов, коли голос кожної дитини, яка опинилась в контакті із законом, буде почутим», – зазначила заступник Генпрокурора.
Вікторія Літвінова підкреслила, що у межах роботи Міжвідомчої координаційної ради завдяки об’єднанню зусиль в державі зростає кількість спеціальних приміщень для участі дітей у кримінальному процесі: вже працює 13 Центрів захисту дітей за моделлю «Барнахус» та майже 100 «Зелених кімнат». Цього року Генеральний прокурор затвердив Стандарти роботи прокурорів у провадженням за участю дітей. Триває робота над Реєстром психологів, які залучаються до кримінального провадження, а також реалізовується пілотний проєкт імплементації міжнародних стандартів правосуддя, дружнього до дитини, у практичну діяльність.
«У цьому важливому для країни процесі – створенні справедливого та захищеного правового поля – ми високо цінуємо участь і підтримку наших міжнародних партнерів», – додала вона.
Під час заходу координатор програм захисту дітей Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Віталій Старіков представив Програму «Справедливість для всіх дітей в Україні» для покращення захисту дітей, які контактують або ризикують потрапити в систему правосуддя в Україні, а також Концепцію виведення дітей із системи кримінального провадження.
Окремою темою для обговорення став пілотний проєкт щодо запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей, що є частиною міжнародних стандартів правосуддя, дружнього до дитини.
Суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, залучений експерт МКР Павло Пархоменко зазначив, що сьогодні в пілотних регіонах вже визначено суди, де буде впроваджуватися ця модель, і з ними підписано відповідні меморандуми.
Начальниця Департаменту захисту прав дітей та протидії домашньому насильству Офісу Генпрокурора Юлія Усенко детально зупинилася на ключових напрямах роботи та окреслила проблемні питання, які виникли під час реалізації пілотних проєктів.
Своєю чергою директор Координаційного центру з надання правничої допомоги Олександр Баранов розповів про стан реалізації «Програми відновного правосуддя за участю неповнолітніх, які є підозрюваними, обвинуваченими у вчиненні кримінального правопорушення».
Заступник міністра юстиції, голова МКР Олександр Банчук зауважив, що такі засідання дозволяють оперативно реагувати на виклики, які з’являються під час роботи та вчасно коригувати деякі підходи та стратегії.
«За підсумками зустрічі визначено головні завдання на наступний рік: продовжити реалізацію всіх тих проєктів, над якими ми вже працюємо. Також сподіваюсь, що у 2025 році ми затвердимо нову стратегію щодо правосуддя, дружнього до дитини, а також будуть затверджені а законодавчому рівні деякі наші ініціативи та успішні практики», – зазначив він.
У засіданні взяли участь представники Міністерства юстиції України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства молоді та спорту України, Міністерства охорони здоров’я України, Офісу Генерального прокурора, Національної поліції України, Секретаріату Уповноваженого з дотримання прав людини, Національної школи суддів України, Верховного Суду та Ради суддів України, Координаційного центру з надання правничої допомоги, а також Радниця-уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар'я Герасимчук, представники міжнародних організацій (Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні і Представництва Ради Європи в Україні) та громадських організацій.
Діяльність Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх підтримується Представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні за участі імплементаційного партнера ГО «Всеукраїнський громадський центр «Волонтер».
112