Парламент прийняв закон про посилення відповідальності за вирубку лісів та незаконний обіг деревини, ініційований Офісом Генпрокурора
10.10.2024
Верховна Рада України 10 жовтня 2024 року прийняла закон щодо вдосконалення відповідальності за правопорушення у сфері лісокористування та протидії незаконному обігу деревини.
Зміни до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення ініціювала Спеціалізована екологічна прокуратура Офісу Генерального прокурора.
Цей важливий крок має на меті не лише посилити відповідальність за незаконну вирубку дерев, що стане пересторогою для правопорушників, а й змінити поняття «незаконна рубка».
Проєкт Закону України № 9665 розроблений завдяки злагодженій роботі Офісу Генпрокурора та комітетів ВРУ з питань правоохоронної діяльності, а також з питань екологічної політики та природокористування. Автори – народні депутати України Максим Павлюк, Владлен Неклюдов, Сергій Іонушас та інші.
Законопроєкт отримав схвальні відгуки від проактивних екологічних громадських організацій.
Законом після набрання ним чинності передбачається, що незаконне вирубування дерев не лише у лісі, а й в інших місцях буде кваліфікуватися як кримінальне правопорушення проти довкілля.
Вирубка дерев у парках, скверах, історико-культурних заповідниках матиме окрему кваліфікацію. Кримінальна відповідальність наставатиме незалежно від вартості зрубаних дерев. Якщо такі дії екології спричинять тяжкі наслідки – злочин кваліфікуватиметься як тяжкий.
Також передбачається встановлення відповідальності за перевезення, зберігання або збут деревини, що немає документів про законність її походження. Отже, відповідати будуть не лише ті, хто незаконно вирубує дерева, а й ті, хто сприяє такій протиправній діяльності. Жоден не уникне відповідальності.
Положення цього важливого закону розроблялися з урахуванням критеріїв, що висуваються Європейським Союзом до держав, які мають намір вступити до нього.
Таким чином документ стане черговим кроком до євроінтеграції України та адаптації національного законодавства до загальноєвропейських вимог.
1440