Контраст contrast
Шрифт
Сховати налаштування hide
Правовий захист дітей: Ювенальні прокурори вдосконалюють методи роботи з дітьми, потерпілими від сексуальної експлуатації та сексуального насильства

14 листопада 2024 року виповнюється 17 років з моменту підписання Україною Лансаротської конвенції. Цей міжнародно-правовий документ зобов’язує держави до кримінального переслідування дитячої проституції та встановлює заходи задля запобігання сексуальній експлуатації і сексуальному насильству стосовно дітей.

Конвенція також вимагає дотримання захисного підходу до потерпілих, забезпечуючи унеможливлення посилення отриманої дитиною травми.

Ювенальні прокурори Офісу Генерального прокурора, в свою чергу, активно працюють над реалізацією міжнародних стандартів, які дозволяють уникнути повторної травматизації дитини.

У 2023 році запущено пілотний проєкт із впровадження міжнародних стандартів правосуддя, дружнього до дитини. Наразі він охоплює більшість регіонів країни. У квітні цього року Генпрокурор затвердив Стандарти роботи ювенальних прокурорів з дітьми у кримінальних провадженнях.

Зусилля прокурорів спрямовуються на зменшення ризиків повторної травматизації дітей-потерпілих під час розслідування та притягнення винних до відповідальності. Для цього процесуальні дії оптимізуються та проводяться дистанційно за участю психолога у дружніх для дитини умовах.

Офіс Генпрокурора працює над розширенням мережі Центрів захисту дітей за моделлю «Барнахус» та створення Реєстру психологів для участі в кримінальних провадженнях. Все це дозволяє знизити рівень участі дітей-потерпілих та неповнолітніх свідків у кримінальних справах про сексуальне насильство, захищає їхні інтереси та психоемоційний стан.

До прикладу, на Волині судитимуть жінку, яка обманним шляхом вербувала неповнолітніх дівчат під приводом працевлаштування за кордоном. Обіцяла їм роботу моделями чи офіціантками, а фактично – змушувала надавати сексуальні послуги. Слідство встановило, що в одному з випадків жінка незаконно перевезла неповнолітню дівчину до Італії та примушувала її до проституції. І таких потерпілих дівчат було щонайменше четверо.

Під час розслідування цього факту потерпілих допитали у судовому засіданні за участю законних представників і психолога, а також надали їм безоплатну правничу допомогу. Слідчі дії з дітьми провели на базі Центру захисту за моделлю «Барнахус». Також їм надали комплексну соціально-психологічну допомогу.