Представник Офісу Генпрокурора у складі української делегації зустрівся з експертами Комітету з питань насильницьких зникнень ООН у Женеві
27.09.2024
Під час робочої поїздки до Женеви українська делегація, до складу якої увійшли Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, представники Офісу Генпрокурора, СБУ, МВС, Нацполіції та Постійного представництва України при Відділенні ООН у Женеві, зустрілася з представниками Комітету з питань насильницьких зникнень ООН. Очолював делегацію заступник Міністра внутрішніх прав України Леонід Тимченко.
Від Офісу Генерального прокурора у поїздці взяв участь керівник відділу Департаменту міжнародного співробітництва Андрій Гулкевич.
Учасники делегації обговорили з Комітетом питання за результатами завершення розгляду першої доповіді України щодо насильницьких зникнень.
Експерти Комітету схвально відгукнулися про прийняття Україною закону «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», який визначає насильницькі зникнення, як злочин у національному кримінальному законодавстві. Також, з метою імплементації Римського статуту, прийнято у першому читанні проєкт закону, який додає до Кримінального кодексу статті про злочини проти людяності, що включатимуть насильницькі зникнення за значенням статті п’ятої Конвенції.
Під час зустрічі експерти Комітету Олів’є де Фрувіль та Кармен Роза Вілла Кінтана підняли низку питань щодо насильницьких зникнень та таємних ув’язнень на території підконтрольній Україні та тимчасово окупованих територіях. Також обговорювався механізму компенсації потерпілим, щодо яких скоєно насильницьке зникнення. Учасники делегації підкреслили, що важливим є контекст – наявність збройного конфлікту, що впливає на хід досудового розслідування.
Окрему увагу Комітету привернули результати проведених державою розслідувань фактів примусового переміщення українських дітей на тимчасово окуповані території України у період з 2022 по 2024 роки, їх депортації до рф та республіки білорусь, примусового надання російського громадянства, влаштування в російські сім'ї та усиновлення.
426