Процесуальне інтерв’ю: В Офісі Генпрокурора презентували Посібник з особливостей його проведення
01.05.2025
В Офісі Генерального прокурора відбулася презентація Посібника та української версії eLearning-платформи УНЗ ООН із процесуального інтерв’ю.
Процесуальне інтерв’ю – провідна методика отримання інформації від допитуваної особи. Це визнані стандарти ефективного розслідування та збору інформації, застосування яких сприяє збору більш якісних й достовірних доказів, підвищенню рівня кримінального розслідування і правосуддя загалом.
Посібник базується на міжнародних стандартах і містить покрокові методики проведення етичних та ефективних допитів без насильства. Він орієнтований на практичне використання слідчими, детективами й прокурорами та інтегрований у систему професійної підготовки.
Виконувач обов’язків Генерального прокурора Олексій Хоменко зауважив, що застосування цієї методики є особливо важливим для слідчих та прокурорів, які здійснюють розслідування воєнних злочинів, що вчиняються на території України щодня. Перед ними стоїть вкрай складне завдання — щоденно ризикуючи своїм життям, вони мають забезпечувати максимально високі стандарти правосуддя щодо потерпілих, свідків та підозрюваних, адже саме до цієї категорії злочинів прикута увага всього світу, й ціна помилок правосуддя є надвисокою.
Керівниця JustGroup Василина Яворська під час свого виступу наголосила на багаторічній роботі над просуванням методики в Україні. Вона нагадала, що команда JustGroup докладає значних зусиль до формування національної експертно-тренерської команди, проведення досліджень, дизайнування та організація розвиткових програм, пілотування процесуального інтерв’ю як навчальної дисципліни у топових школах права співпраця з міжнародними експертами.
Cуддя Європейського суду з прав людини Микола Гнатовський підкреслив, що дієві зміни мають йти вглиб практики, а не обмежуватися законодавчими реформами. Постійний представник ПРООН в Україні Яко Сільє, Голова Програмного офісу УНЗ ООН в Україні Харшет Вірк та Директор з багатостороннього співробітництва Міжнародного відділу Норвезького центру з прав людини Гісле Кванвіг відзначили важливість методики для зміцнення довіри до правосуддя та впровадження Принципів Мендеса.
У заході також взяли участь заступник голови СБУ Сергій Наумюк та звступник начальника ГСУ Нацполіції України Сергій Пантелеєв, заступник директора НАБУ Поліна Лисенко, Урядова уповноважена у справах ЄСПЛ Маргарита Сокоренко.
У межах заходу відбулася дискусійна панель, де обговорювали принципи та практичне застосування інтерв’ю. Участь у ній взяли Юрій Бєлоусов — керівник Департаменту Офісу Генпрокурора; Гісле Кванвіг — директор з багатостороннього співробітництва Міжнародного відділу Норвезького центру з прав людини; Володимир Васильчук — керівник підрозділу детективів НАБУ.
Юрій Бєлоусов наголосив, що посібник є першою докладною інструкцією такого рівня, яка поєднує структурований підхід до допиту з повагою до прав людини, що особливо важливо в умовах обмеженої можливості повторних допитів. Він додав, що сотні допитів військовополонених, які вже проведені з використанням процесуального інтерв’ю, підтверджують його практичну ефективність.
Наприкінці заходу керівниця групи доступу до правосуддя УНЗ ООН Анна Джудіце презентувала eLearning-платформу з процесуального інтерв’ю. Вона підкреслила, що цей онлайн курс може бути інтегрований у всі навчальні програми як в Україні, так і за її межами, забезпечуючи ефективне поєднання дистанційного навчання з практичними тренінгами.
Цей онлайн продукт розроблено спільно з Норвезьким центром з прав людини, а сам Посібник - результат спільної роботи Департаменту операцій із підтримки миру, Управління Верховного комісара з прав людини та Управління з наркотиків і злочинності ООН. Його опубліковано у 2024 році. А за ініціативи JustGroup і підтримки ПРООН в Україні та Уряду Японії перекладено на українську мову.
Методика вже інтегрована у програми Національного університету «Києво-Могилянська академія» та Українського Католицького університету, що сприяє формуванню нового покоління правників, які дотримуються сучасних стандартів справедливого правосуддя.
295