Прокурори на захисті державних інтересів: Для історичних міст і селищ на Житомирщині зобов’язано розробити охоронну документацію
Прокурори на захисті державних інтересів: Для історичних міст і селищ на Житомирщині зобов’язано розробити охоронну документацію
13.12.2024
Коментують: прокурор управління представництва інтересів держави в суді Житомирської обласної прокуратури Лілія Зименко, директор Музею історії Овруччинни Аліна Заєць, директор Коростишівського народного історичного музею Володимир Слівінський та краєзнавець, член Національної спілки краєзнавців України Віктор Канчура.
Прокуратура Житомирщини продовжує системну роботу, спрямовану на збереження культурної спадщини краю.
Важливою складовою її захисту є виготовлення історико-архітектурних опорних планів міст та селищ, які мають давню історію та занесені до Списку історичних населених місць України. Таких у регіоні 10.
У межах представницької діяльності встановлено, що опорні плани не мали:
місто Радомишль
місто Коростишів
місто Овруч
селище Любар
селище Миропіль.
Прокурори відреагували на ці порушення і пред’явили позови про зобов’язання розробити необхідну охоронну документацію. Наразі чотири з них – суд розглянув та задовольнив. Відповідачами у цих справах є органи місцевого самоврядування.
Овруч– одне з найстаріших міст Східної Європи. У літописних джерелах згадки про поселення датуються 977 роком, хоча там знайдено артефакти матеріальної культури, вік яких визначається шістьома тисячоліттями. Місто пережило не одну навалу ворогів, але досі береже колоритну автентичність, неповторні історичні та архітектурні пам’ятки.
Коростишів – місто на граніті, Олізарове місто – це не повний перелік назв, які носить маленьке містечко, розташоване на великих широтах поліського краю. Воно засноване у VI-VII століттях і було великим центром древлянських племен.
Любар – селище, яке славиться знахідками пам’ятки трипільської культури, доби бронзи, раннього заліза і черняхівської культури. Колись воно було значним релігійним, культурним та освітнім центром.
Стан виконання судових рішень перебуває на контролі органів прокуратури.
Варто наголосити, що відсутність опорних планів створює для загрозу самовільної, хаотичної або неконтрольованої забудови історичного центру, руйнування пам’яток історії і культури та знищення історичної спадщини.