Прокурори на захисті державних інтересів: На Житомирщині прокуратура повертає громадам землю колишніх колективних сільгосппідприємств
Прокурори на захисті державних інтересів: На Житомирщині прокуратура повертає громадам землю колишніх колективних сільгосппідприємств
20.09.2024
Коментують: керівник Коростенської окружної прокуратури Андрій Мамкута, заступник Малинського міського голови Павло Іваненко, Олевський міський голова Сергій Лисицький.
Прокуратура Житомирщини відновила право територіальних громад на володіння значними масивами земель сільгосп- та лісгосппризначення, які були незаконно оформлені за псевдоправонаступниками ліквідованих колективних сільськогосподарських підприємств.
Зусиллями прокурорів забезпечено виконання судових рішень і державну реєстрацію права власності за громадами на 493 земельні ділянки загальною площею 4652 га, що приблизно співмірно з площею міста Луцьк або майже сімома тисячами футбольних полів.
Підставами для звернення до суду стала незаконна реєстрація права на землю за недобросовісними юридичними особами, які видавали себе за правонаступників колишніх колективних сільгосппідприємств, що були ліквідовані. А також невжиття цивільно-правових заходів для їх повернення органами місцевого самоврядування.
Незаконні володільці земель громад позбавили титульних власників можливості їх використовувати та розпоряджатись. Зокрема, передавати в оренду на конкурентних засадах та наповнювати місцеві бюджети.
Наразі на розгляді судів перебуває 16 позовів органів прокуратури регіону про витребування з приватної власності недобросовісних суб’єктів господарювання земельних ділянок загальною площею майже 5 тис га вартістю 2,1 млрд грн.
Прокурори активно працюють над поверненням незаконно вибутих із власності громад сільгоспземель, а законність розпорядження ними перебуває під особливою увагою.
Варто зазначити, що 1 січня 2019 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні». Відповідно до вимог цього закону, землі припинених колективних сільськогосподарських підприємств віднесено до земель територіальних громад, на території яких вони розташовані.