Прокурори на захисті державних інтересів: Прокуратура Хмельниччини захищає права громадян на доступ до водних об’єктів
Прокурори на захисті державних інтересів: Прокуратура Хмельниччини захищає права громадян на доступ до водних об’єктів
04.04.2025
Коментують: начальник управління представництва інтересів держави в суді Хмельницької обласної прокуратури Андрій Гаврилик, професор Хмельницького національного університету, голова ГО «Хмельницький обласний осередок Всеукраїнської екологічної ліги» Наталія Міронова, начальник відділу представництва інтересів держави з питань земельних відносин Хмельницької обласної прокуратури Іван Гончар, прокурор Кам’янець-Подільської окружної прокуратури Людмила Рибіцька, інженер-гідротехнік служби водних об’єктів Регіонального офісу водних ресурсів у Хмельницькій області Олександр Лесневич.
Понад 41 тис га із загальної території Хмельницької області складають земельні ділянки водного фонду. У регіоні протікає 3000 річок і потічків. Найбільшими є Дністер і Південний Буг – їх довжина в межах регіону складає 160 та 120 км відповідно.
Збереження земель водного фонду та їх повернення з незаконного володіння – запорука реалізації гарантованих Конституцією України прав громадян на безпечне довкілля та загальне водокористування.
З урахуванням поширеності порушень під час надання та використання земель водних об’єктів органи прокуратури приділяють значну увагу питанню захисту інтересів держави у цій сфері.
Упродовж 2024-2025 років прокурори пред’явили 35 позовів для охорони та збереження статусу понад 480 га земель водного фонду.
За цей період 40 земельних ділянок такої категорії площею 239 га вже повернуто до державної та комунальної власності.
Основною категорією порушень під час розпорядження землями водного фонду, на які реагували прокурори, було незаконне надання земельних ділянок за рахунок території прибережних захисних смуг водних об’єктів.
За позовом керівника Хмельницької окружної прокуратури у червні 2024 року визнано недійсним договір оренди та повернуто у комунальну власність земельну ділянку, яку неправомірно передали у користування приватному підприємству для будівництва гольф-клубу, кафе й інших об’єктів комерційного призначення. Встановлено, що 2,5 га цієї ділянки, яка межує з обласним центром, знаходяться у прибережній захисній смузі річки Південний Буг.
За реагування Кам’янець – Подільської окружної прокуратури у комунальну власність Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради повернуто 31 земельну ділянку водного фонду, що відносяться до меж прибережної захисної смуги Дністровського водосховища. Вони передавалися громадянам як землі сільгосппризначення для потреб садівництва та особистого селянського господарства.
Прокурори виявляли факти незаконного надання у приватну власність не лише прибережних захисних смуг, а й безпосередньо водних об’єктів.
Зокрема, за позовом Волочиської окружної прокуратури в інтересах Сатанівської селищної ради забезпечено збереження унікального водного об’єкту – лівої притоки р. Сквила. На її території в повноводні роки формується унікальний природний об’єкт, який місцеві жителі називають «Озеро Примара». Особливістю водойми є те, що вона з’являється періодично – раз на кілька років, розливаючись майже на 3 км, а потім – зникає.
Суд погодився з доводами прокурора щодо наявності підстав для скасування у Держземкадастрі державної реєстрації двох земельних ділянок загальною площею 4 га, сформованих в межах цього об’єкту, для передачі у приватну власність як сільгоспземлі.
Цей водний об’єкт утворився на місці долини стародавніх річок. Він має особливу цінність, оскільки в період повноводдя у ньому водиться рідкісна і нехарактерна для Хмельниччини риба і птиця, зокрема сіра чапля, занесена до Червоної книги України. Ростуть орхідеї та гніздівки – види, які перебувають під загрозою зникнення. Особливим є також те, що після розливу озера водні біоресурси самостійно поновлюються.
Питання забезпечення реалізації прав громадян на вільний доступ до водних об’єктів є особливо актуальним та гострим. Наразі на судовому розгляді перебуває ще 53 позови прокурорів щодо повернення понад 80 га земель цієї категорії.