Прокурори вивчали міжнародний досвід розслідування воєнних злочинів проти довкілля
11.10.2024
Міжнародна асоціація юристів (IBA) провела тижневий тренінг для українських прокурорів та слідчих Служби безпеки України, які займаються розслідуванням та переслідуванням воєнних злочинів проти довкілля. У тренінгу взяли участь також судді Верховного Суду та апеляційних судів.
Протягом тижня команда міжнародних експертів з переслідування міжнародних злочинів разом із провідними науковцями та фахівцями проводили лекції та інтерактивні сесії, присвячені таким питанням: вплив війни на довкілля; міжнародні інструменти та кращі практики національних методів переслідування за воєнні злочини проти довкілля; особливості збору та представлення доказів у таких справах; критерії пріоритизації кримінальних проваджень; специфіка застосування статті 441 Кримінального кодексу України про екоцид.
Також розглянули питання забезпечення відповідальності за руйнування водної інфраструктури та об'єктів природно-заповідного фонду, лісів, флори та фауни України. Крім того, обговорили проблемні питання переслідування за воєнні злочини проти довкілля, які вчиняються представниками країни-агресора на тимчасово окупованих територіях України.
Учасники тренінгу мали можливість опрацьовувати вищезазначені теми в контексті обговорення конкретних справ, що стосуються України.
"З початку збройної агресії рф проти України Міжнародна асоціація юристів (IBA) була в авангарді зусиль міжнародної юридичної спільноти щодо допомоги Україні. Цей тренінг є ще одним важливим компонентом цієї допомоги. Ми продовжуватимемо підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно для забезпечення справедливості за злочини, скоєні росією у цій війні", - підкреслив виконавчий директор IBA Марк Елліс.
Радник Генерального прокурора Максим Попов зазначив: “Агресія рф проти України завдала руйнівну шкоду довкіллю. Побудова переконливої доказової бази щодо воєнних злочинів проти довкілля та екоциду вимагає не лише ретельних зусиль щодо збору доказів, але й усвідомленого розуміння минулого досвіду та помилок в інших контекстах. Тому Офіс Генерального прокурора системно працює над посиленням спроможності та поглибленням знань прокурорів та слідчих, одночасно ознайомлюючи їх з усталеною практикою судового розгляду воєнних злочинів. Такий підхід забезпечує всебічну та ефективну підготовку справ і притягнення винних до відповідальності”.
Офіс Генерального прокурора висловлює вдячність міжнародним партнерам, які підтримали проведення цього заходу, зокрема проекту ЄС «Право-Justice» та Ініціативі міжнародного кримінального правосуддя Джорджатунського університету (ICJI at Georgetown Law).
274