Річниця ракетного удару по житловій багатоповерхівці у Дніпрі – росія забрала життя 40 дорослих та 6 дітей
Річниця ракетного удару по житловій багатоповерхівці у Дніпрі – росія забрала життя 40 дорослих та 6 дітей
14.01.2024
14 січня – річниця ракетного удару по житловому багатоповерховому будинку у Дніпрі. Тоді росія вдалася до чергового – і одного з найбільших за людськими жертвами – акту агресії проти мирного населення за час повномасштабного вторгнення в Україну.
Жахлива трагедія сталася вихідними, у святковий день, коли містяни переважно знаходилися вдома. Поруч – жодного військового об’єкту.
Пообіді в обласному центрі пролунав потужний вибух. Російська ракета влучила у цивільну дев’ятиповерхівку, де проживало приблизно 1700 мешканців. Люди опинилися під завалами двох вщент зруйнованих під’їздів.
Пошуково-рятувальна операція тривала майже три доби. Від нанесеного ракетного удару загинуло 46 людей, серед них шестеро – діти. Ще 79 отримали травми різного ступеня тяжкості.
У координаційному штабі в Дніпрі він провів нараду з керівниками правоохоронних органів та прокурорами. Констатовано, що держава-агресор свідомо застосовує неточну зброю по житлових кварталах. Це – воєнний злочин і за Женевськими конвенціями, і за Римським статутом МКС.
На доповіді Президенту України Володимиру Зеленському Генпрокурор повідомив про слідчі дії, які проводяться для з’ясування обставин та встановлення всіх причетних до цього злочину проти мирних людей.
У найкоротші строки слідство офіційно оприлюднило перші результати розслідування. Українське суспільство дізналося, хто віддав наказ нанести ракетний удар дальньою авіацією по Дніпру.
За вчинення воєнного злочину оголошено підозру командиру 52-го гвардійського важкого бомбардувального авіаційного полку збройних сил рф. Його дії кваліфіковано за ч. 1 та ч. 2 ст. 438 КК України – порушення законів та звичаїв війни.
Слідство встановило, російський полковник у змові з військовим командуванням рф з використанням ракетоносців-бомбардувальників забезпечував нанесення ударів ракетами X-22 та Х-32 по цивільним об’єктам України. Серед них – ТЦ «Рів’єра» в Одесі, міський будинок культури у Лозовій Харківської області, ТЦ у Кременчуці на Полтавщині, житловий будинок та базі відпочинку «Годжи» в Сергіївці Одеської області, багатоповерхівка у Дніпрі.
Загалом вони призвели до загибелі 88 та травмування 240 людей.
За словами заступника начальника Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу Генпрокурора Тараса Семківа, за час розслідування ракетного удару у Дніпрі провели значний обсяг слідчих та процесуальних дій для встановлення всіх обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.
«Ми зробили 3D-модель зруйнованого російською ракетою будинку для документування наслідків удару, а також чіткого розуміння напряму польоту цієї ракети і порядку її руху. Під час розслідування встановили бортовий номер літака Ту-22М3, який використовувався для нанесення ракетно-бомбового удару. А також весь ланцюжок осіб, які причетні до цього», – зазначив він.
Також підкреслив, що роботу прокурорів та слідчих зосереджено насамперед на встановленні російських командирів, які віддають злочинні накази запускати ракети по житловій інфраструктурі України.
«Один з них – командувач дальньої авіації повітряно-космічних сил збройних сил російської федерації станом на січень 2023 року. Наразі йому також підготовлено повідомлення про підозру. На цьому розслідування не зупиняється. Ми продовжуємо збирати докази і встановлювати усіх причетних до цього жахливого злочину, аби вони понесли покарання», – повідомив Тарас Семків.
Через рік після трагедії у частині багатоповерхівки, яка вціліла, живуть люди. На зупинці навпроти – дитячі іграшки та прапори, які принесли містяни в пам’ять про загиблих від ракетного удару. Її називають «народним меморіалом» або «зупинкою пам’яті».
Щиро співчуваємо дніпрянам, які втратили рідних та близьких.