Справи Майдану: Роз’яснення щодо можливого звільнення з-під варти обвинувачених у викраденні і катуванні Ігоря Луценка та Юрія Вербицького
07.08.2021
Через недотримання суддями Білоцерківського міськрайонного суду Київської області вимог ст. 186 КПК України щодо строків розгляду клопотань про застосування запобіжного заходу, обвинувачених у вчиненні особливо тяжких насильницьких злочинів проти учасників Революції Гідності 7 серпня 2021 року може бути звільнено з-під варти.
Прокурорами Офісу Генерального прокурора здійснюється підтримання публічного обвинувачення у кримінальному провадженні стосовно двох учасників злочинної організації, які обвинувачуються в незаконному викраденні 21 січня 2014 року з приміщення Олександрівської клінічної лікарні міста Києва учасників акцій протесту Ігоря Луценка та Юрія Вербицького, їх катуванні, а також в умисному вбивстві викраденого Юрія Вербицького, за попередньою змовою групою осіб, в складі злочинної організації (ч. 1 ст. 255, п. п. 3, 12 ч. 2 ст. 115, ч. 2 ст. 127 та ч. 3 ст. 146, ст. 340 КК України).
Відносно обвинувачених обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 7 серпня 2021 року.
Обвинувальний акт у даному кримінальному провадженні 1 липня 2021 року надійшов на розгляд Білоцерківського міськрайонного суду Київської області.
Підготовче судове засідання у цій справі, призначене на 9 липня 2021, не відбулося через неявку захисників обвинувачених, при цьому клопотання прокурора про залучення адвокатів з Центру безоплатної правової допомоги визнано судом передчасним.
Того ж дня прокурор звернувся до суду з клопотанням про застосування відносно обвинувачених запобіжного заходу, в якому поставив питання про їх подальше тримання під вартою.
Незважаючи на те, що ст. 186 КПК України передбачено невідкладний розгляд таких клопотань, але не пізніше 72 годин, судом призначено наступне судове засідання лише на 21 липня 2021 року.
Водночас, 21 липня 2021 року колегія суддів, не розглядаючи вказане клопотання, натомість прийняла рішення, яким, попри наявність ухвали Київського апеляційного суду про визначення підсудності у даному кримінальному провадженні за Білоцерківським міськрайонним судом та встановлену Кримінальним процесуальним кодексом заборону спорів про підсудність між судами, направила кримінальне провадження до Київського апеляційного суду для передачі іншому суду. Фактично ж справу скеровано до Київського апеляційного суду лише 26 липня 2021 року.
Надалі ухвалою Київського апеляційного суду від 4 серпня 2021 року констатовано безпідставність піднятого Білоцерківським міськрайонним судом питання про зміну підсудності та справу повернуто до вказаного суду для продовження судового розгляду.
5 та 6 серпня 2021 року головуючою у справі призначено судові засідання, що не відбулися через відпустку двох членів колегії, які відмовились відкликатись з відпустки. У зв’язку з цим та зважаючи на те, що термін тримання обвинувачених під вартою спливає 7 серпня 2021 року, прокурором та представниками потерпілих заявлені клопотання про здійснення додаткового авторозподілу для заміни в порядку, передбаченому законом, відсутніх суддів, на які офіційної відповіді з суду досі не отримано.
Чергову дату судового засідання не визначено.
Можливості процесуального реагування прокурорів, які б могли упередити вищевказані негативні наслідки, на даний час вичерпано.
Звертаємо увагу, що обвинувачені у даному кримінальному провадженні до моменту їх затримання перебували в розшуку, в тому числі один з обвинувачених переховувався упродовж майже 6 років, використовуючи з цією метою підроблені документи.
Крім того, вже перебуваючи під вартою, один з обвинувачених намагався вплинути на іншу особу, якій інкримінується співучасть у викраденні та катуванні потерпілих.
З огляду на викладене, Офіс Генерального прокурора закликає до суворого дотримання вимог кримінального процесуального законодавства, зокрема, щодо імперативно визначених строків здійснення процесуальних дій.
Нагадаємо, що за вчинення злочинів, інкримінованих обвинуваченим, до кримінальної відповідальності наразі притягнуто 16 осіб, стосовно 7 з них справи розглядаються судами, у тому числі щодо 2 заочно (іn аbsеntiа), 9 осіб оголошено в розшук, одну особу засуджено до 9 років позбавлення волі.
1068