У Києві проходять міжнародна конференція United for Justice. United for Survivors та зустріч Міністрів Діалогової групи
07.05.2025
7 травня 2025 року у Києві триває міжнародна зустріч високого рівня, яка об’єднує два ключові формати: зустріч Міністрів Діалогової групи з питань відповідальності за міжнародні злочини та восьму конференцію міжнародної ініціативи United for Justice. United for Survivors, присвячену захисту прав потерпілих від воєнних злочинів.
Захід організовано Офісом Генерального прокурора України спільно з Урядом Нідерландів та за участі міжнародних партнерів. У ньому беруть участь представники урядів, органів юстиції, міжнародних організацій та громадянського суспільства, правозахисники та експерти з багатьох країн. Його мета — посилення співпраці у розслідуванні міжнародних і воєнних злочинів, вчинених внаслідок агресії рф проти України, та розбудова системної підтримки для потерпілих.
Конференцію відкрив Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак. У своєму відеозверненні він підкреслив, що консолідація міжнародних зусиль задля забезпечення справедливості для постраждалих від дій агресора є спільною відповідальністю світу і важливою умовою для перемоги демократії.
Зі вступним словом на відкритті в.о. Генерального прокурора України Олексій Хоменко наголосив, що Україна стала унікальним прикладом держави, яка забезпечує правосуддя в умовах війни. Він підкреслив, що розслідування, збирання доказів, передача справ до суду та участь потерпілих — відбуваються щодня, навіть у прифронтових районах. За його словами, це стало можливим завдяки професійності українських правоохоронців і постійній підтримці міжнародних партнерів.
Олексій Хоменко окреслив ключові напрями системи всеосяжної відповідальності агресора: національні розслідування, відповідальність керівництва рф за злочин агресії, взаємодія з міжнародними механізмами правосуддя, координація проваджень у партнерських країнах та забезпечення компенсацій потерпілим.
Окремо на конференції акцентовано увагу на підтримці постраждалих від агресії рф, зокрема — роботі Координаційного центру підтримки потерпілих і свідків, який вже функціонує у 9 регіонах і забезпечує юридичну, психологічну, соціальну та медичну допомогу з урахуванням травмо-інформованого підходу.
До учасників зустрічі високого рівня звернулися Віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина, Міністр юстиції та безпеки Нідерландів Девід ван Веел, Міністерка юстиції Великої Британії Сара Сакман, Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова, Президент Євроюсту Міхаель Шмід, Голова Консультативної місії ЄС в Україні (EUAM Ukraine) Рольф Холмбо, Єврокомісар з питань юстиції Майкл Макграт (онлайн).
У межах шести тематичних панелей учасники обговорюють:
• гармонізацію українського та міжнародного законодавства ;
• цифрові докази, OSINT і нові технології фіксації злочинів;
• права потерпілих у кримінальному процесі;
• захист дітей під час збройного конфлікту;
• міжнародний досвід допомоги постраждалим від воєнних злочинів;
• травмоінформовану комунікацію з потерпілими та про них.
🔹 Діалогова група, започаткована Урядом Нідерландів, є міжурядовим координаційним майданчиком, що об’єднує держави, міжнародні та неурядові організації з метою підтримки України у документуванні та розслідуванні міжнародних злочинів. На зустрічі міністрів обговорюються результати роботи, подальші кроки та механізми посилення міжнародної координації.
🔹 Конференція “United for Justice. United for Survivors” стала восьмою подією в межах ініціативи United for Justice, яка вже понад два роки об'єднує зусилля держав, міжнародних організацій, експертної спільноти та громадянського суспільства задля забезпечення справедливості у відповідь на злочини, вчинені під час агресії рф проти України. У центрі цьогорічної конференції — постраждалі від воєнних злочинів та побудова системної підтримки для них.
473