Контраст contrast
Шрифт
Сховати налаштування hide
У Києві відбулася міжнародна конференція United for Justice. United for Survivors, покликана посилити підтримку потерпілих від злочинів агресора

У столиці відбулася подія високого рівня, яка об’єднала міжнародну та національну спільноту довкола питань розслідування воєнних злочинів в Україні й розбудови системної допомоги постраждалим від російської агресії.

На заході пройшла зустріч Міністрів Діалогової групи з питань відповідальності за міжнародні злочини проти України та міжнародна конференція United for Justice. United for Survivors – Об’єднані заради справедливості. Об’єднані заради постраждалих.

Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак у своєму відеозверненні під час відкриття заходу подякував усім державам та міжнародним інституціям, які стоять пліч-о-пліч з Україною у боротьбі за справедливість для постраждалих від дій агресора.

«Масштабні порушення прав людини є цілеспрямованою політикою росії, направленою на знищення української державності та національної ідентичності. Зусилля прокурорів, слідчих та експертів спрямовані на те, щоб жоден злочин цієї геноцидної війни не залишився безкарним. А постраждалі могли відчути справедливість вже в найближчому майбутньому», – наголосив у вступному слові виконувач обов’язків Генерального прокурора Олексій Хоменко.

Захід мав на меті поглибити розуміння впливу війни на постраждалих і знайти способи забезпечення їхньої участі у процесах правосуддя без повторної травматизації. До нього долучилися понад 400 гостей та спікерів: представники урядів, органів юстиції, міжнародних організацій і громадянського суспільства, правозахисники та експерти з багатьох країн.

Першу частину присвятили роботі Діалогової групи, створеної за ініціативи уряду Нідерландів. Це міжурядовий координаційний майданчик, що об’єднує держави, міжнародні та неурядові організації з метою підтримки України у документуванні та розслідуванні міжнародних злочинів.

«Як країна, де розташовані кілька міжнародних судів і трибуналів, Нідерланди взяли на себе відповідальність забезпечити, щоб винні у міжнародних злочинах, скоєних в Україні, не уникли покарання», – підкреслив Міністр юстиції і безпеки Нідерландів Девід ван Віл.

«Потерпілі від цієї війни та їхні історії є рушійною силою нашої роботи, а забезпечення правосуддя для них – наш моральний обов'язок. Євроюст залишається надійним партнером України і продовжуватиме підтримувати роботу Діалогової групи, яка зарекомендувала себе як важлива платформа для координації зусиль з притягнення винних до відповідальності», – зазначив Президент Євроюсту Міхаель Шмід.

Державна Міністерка Міністерства юстиції Великої Британії Сара Сакман сказала: «З перших вуст я чула свідчення про спустошення та біль, спричинені злочинним вторгненням Путіна в Україну, та про необхідність притягнення винних до відповідальності. Поки наші українські друзі борються за свою незалежність, їхні перемоги на полі бою мають бути підкріплені підтримкою у відбудові, включаючи стійку систему правосуддя. Ми поділимося передовим досвідом для просування життєво важливих реформ у сфері правосуддя, щоб Україна зміцнила верховенство права, підтримала економічне процвітання та захистила свою демократію».

До учасників зустрічі також звернулися Віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України - Міністерка юстиції України Ольга Стефанішина, Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова, Голова Консультативної місії ЄС в Україні (EUAM Ukraine) Рольф Холмбо, Єврокомісар з питань юстиції Майкл Макграт (онлайн). Серед почесних гостей – Генпрокурор Литви Ніда Грунскене.

У межах двох конструктивних панелей зосередили увагу на досягнутих результатах Діалогової групи, подальших кроках цієї співпраці, а також гармонізації українського законодавства з міжнародними стандартами, цифрових доказах, OSINT і нових технологіях фіксації злочинів. У дискусіях взяли участь Президент Євроюсту Міхаель Шмід, експерт з питань верховенства права Європейської Комісії та Представництва ЄС в Україні Клеменс Мюллер, заступник Голови Служби безпеки України Сергій Наумюк, начальник Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу Генпрокурора, Юрій Бєлоусов та інші. Від громадянського суспільства виступила директор Ukrainian Legal Advisory Group (ULAG) Надія Волкова. Першу панельну дискусію Діалогової групи модерувала Лус Ламмертс, старший радник з політичних питань Міністерства закордонних справ Нідерландів, другу – Прокурор зі зв’язку для Євроюсту Мирослава Красноборова.

Під час зустрічі Діалогової групи міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Вельдкамп і Посол Швейцарії в Україні та Республіці Молдова Фелікс Бауманн виступили із заявами на підтримку України. Також в рамках зустрічі Діалогової групи до учасників конференції звернулася заступник Керівника Офісу Президента України Ірина Мудра.

«Зараз, як ніколи раніше, навіть більше, ніж на початку війни, надзвичайно важливо, щоб Україна отримала всю необхідну підтримку: для встановлення тривалого миру, для відбудови та для забезпечення відповідальності за воєнні злочини», – зазначив міністр закордонних справ Королівства Нідерланди Каспар Вельдкамп у своєму відеозверненні.

Друга частина події – міжнародна конференція United for Justice.United for Survivors, присвячена захисту прав потерпілих від воєнних злочинів. 

Однією з ключових тем на полях конференції став захист прав дітей як найбільш вразливої групи під час збройного конфлікту. У межах цієї панелі підкреслили важливість повернення депортованих або примусово переміщених росією українських дітей. Серед її доповідачів – радниця керівника Офісу Президента України, операційна директорка Bring Kids Back UA Дарія Зарівна, заступник Генерального прокурора Вікторія Літвінова, радниця – уповноважена Президента з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук, директорка Інституту прав людини Міжнародної асоціації юристів баронеса Гелена Кеннеді, судовий адвокат, заступник голови команди щодо ситуації в Україні в Офісі прокурора Міжнародного кримінального суду Алексіс Демірджян.

На ще одній панелі координатор Консультативної групи з питань злочинів проти людяності (ACA) в Україні Клінт Вільямс, заступник голови Комітету ВРУ з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Галина Михайлюк, виконавчий директор Реєстру збитків для України Маркіян Ключковський та інші розглянули права потерпілих у кримінальному процесі. 

Також на полях конференції у межах двох тематичних панелей обговорили міжнародний досвід допомоги постраждалим від воєнних злочинів та травмоінформовану комунікацію з потерпілими і про них. У них взяли участь Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Нідерланди Андрій Костін, Перший заступник Міністра соціальної політики України Дар'я Марчак, Урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко, виконавчий директор Міжнародної асоціації юристів (IBA) Марк Елліс, а також інші провідні експерти та урядовці. Від громадянського суспільства виступили правозахисниця, очільниця ГО «Нумо, сестри!» Людмила Гусейнова та співзасновниця Лабораторії журналістики суспільного інтересу Наталія Гуменюк. Панельні дискусії цього блоку модерували директор Світового фонду дотримання прав людини (Global Rights Compliance Foundation) Вейн Джордаш та керівниця Координаційного центру підтримки потерпілих і свідків Вероніка Плотнікова.

З перших місяців повномасштабної російської агресії Офіс Генерального прокурора зробив пріоритетом впровадження підходів, орієнтованих на потерпілих, та розбудову цілісної системи їх підтримки. Це є невіддільною складовою відновлення справедливості так само, як і доведення злочинів ворога у судах.

Створено Координаційний центр підтримки потерпілих і свідків. Відповідні підрозділи працюють вже в 9 обласних прокуратурах. Завдяки роботі центру потерпілі можуть отримати доступ до правничої, психологічної, медичної та інших видів допомоги від спеціалізованих інституцій та фондів.

Із заключним словом до присутніх звернулися Голова Консультативної місії ЄС в Україні (EUAM Ukraine) Рольф Холмбо та виконувач обов’язків Генерального прокурора Олексій Хоменко. Вони подякували учасникам конференції за плідний день.

Незмінний ведучий Конференції – Богдан Машай.

Захід організовано Офісом Генерального прокурора спільно з Урядом Нідерландів за підтримки Консультативної місії ЄС в Україні (EUAM), Міжнародної організації права розвитку (IDLO), Проєкту ЄС «Pravo-Justice».