Контраст contrast
Шрифт
Сховати налаштування hide
Державні інституції та громадськість об'єднали зусилля задля посилення захисту військовослужбовців – в Офісі Генпрокурора відбулася міжвідомча нарада

В Офісі Генерального прокурора пройшла Міжвідомча нарада з питань захисту прав військовослужбовців за участі представників Міжнародної ради експертів, міністерств, органів правопорядку та державних інституцій.

Обговорювали посилення міжвідомчої взаємодії для захисту прав військовослужбовців та членів їхніх родин.

Генеральний прокурор Андрій Костін наголосив, що українська система органів правосуддя і правопорядку, заручившись підтримкою партнерів як з державного, так і з недержавного секторів, має ефективно реагувати на нові виклики і розробляти чіткі механізми захисту прав військовослужбовців для їх інтеграції в цивільне життя.

«Коли військовослужбовці знають, що їхні права поважають і захищають, це сприяє і зростанню їх морального духу, створює більш безпечне й етичне середовище, що відповідно впливає на виконання бойових завдань», – зауважив Генпрокурор. Він додав, що захист прав військовослужбовців також утверджує справедливість і рівність у збройних формуваннях, попереджає випадки можливого зловживання владою чи службовим становищем, зміцнює довіру до правових інститутів країни.

З січня у Міжнародній раді експертів, яка діє під головуванням Генпрокурора, був запроваджений спеціалізований напрям захисту прав військовослужбовців. Це відбулося у відповідь на численні звернення та заяви, які надходили до Офісу Генпрокурора, щодо порушення прав захисників і захисниць, ветеранів і ветеранок, а також членів їхніх сімей. Зі сторони громадянського суспільства цю надважливу тему модерує Медійна ініціатива за права людини.

«У процесі спільної роботи тематичної групи ми виявили, що військовослужбовці та їхні близькі часто стають жертвами шахрайства. Офіційні дані підтверджують цю тривожну тенденцію. Окрему увагу привертає різке збільшення випадків умисного знищення майна військовослужбовців», – зазначив він.

Генпрокурор зауважив, що ці та інші факти підкреслюють необхідність активної ролі державних та громадських інституцій у захисті прав військовослужбовців та їхніх родин. Захисники та захисниці потребують впевненості у тому, що їхні права будуть захищені і у цивільному житті.

Учасники наради мали змогу окреслити свої питання з цієї теми та запропонувати конкретні пропозиції для їх вирішення. 

За результатом активного обговорення домовилися про спільну роботу над створенням дорожньої карти з посилення захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей.  

У нараді взяли участь заступниця Міністра оборони України Наталія Калмикова, заступник Міністра внутрішніх справ України Леонід Тимченко, заступник Міністра у справах ветеранів України Руслан Приходько, перший заступник голови Нацполіції України Максим Цуцкірідзе, бригадний генерал Збройних Сил України, заступник начальника Генерального штабу ЗСУ Олексій Шевченко, секретар Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Дмитро Усов, заступник директора Департаменту - начальник Управління додержання прав військовослужбовців, поліцейських, ветеранів та інших осіб Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Олександр Кот, директор Департаменту моніторингу додержання прав у секторі оборони та прав ветеранів і військовослужбовців, полонених та членів їх родин Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в системі органів сектору безпеки та оборони Юрій Ковбаса, начальник Центрального управління Міністерства Оборони з питань захисту прав військовослужбовців Володимир Лагута, директор Координаційного центру з надання безоплатної правничої допомоги Олександр Баранов,  уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин Артур Добросердов, голова громадської організації «Медійна ініціатива за права людини», координаторка напряму захисту прав військовослужбовців Міжнародної ради експертів Ольга Решетилова, директор програми «Права людини і правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження» Роман Романов, голова громадської організації «Правозахисний центр «Принцип» Любов Галан, директор громадської спілки «Українська Гельсінська Спілка з прав людини» Олександр Павліченко, директорка громадської організації «Всеукраїнська правозахисна організація «Юридична сотня» Юлія Морій, голова правління громадської спілки «Мережа правового розвитку» Андрій Місяць, голова Асоціації підприємців-ветеранів, координатор проєкту «Маніфест 42» Сергій Позняк,  член громадської організації «Молоді ветерани» Руслан Колєв, членкиня правління громадської організації «Асоціація психологічного консультування та травма терапії» Оксана Сивак, виконавчий директор громадської організації «Truth Hounds» Роман Авраменко, а також представники інших громадських організацій.