В Офісі Генпрокурора обговорили проблемні питання притягнення до відповідальності воєнних злочинців за принципом універсальної юрисдикції та забезпечення прав екстрадованих осіб
22.08.2024
В Офісі Генерального прокурора обговорили питання практичного застосування кримінального процесуального законодавства за принципом універсальної юрисдикції для притягнення до відповідальності осіб, які вчинили воєнні злочини на території України, а також дотримання прав екстрадованих осіб.
У заході взяли участь представники Міністерства юстиції України, судді Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду та прокурори.
Надважливим питанням наразі є напрацювання механізмів міжнародно-правового співробітництва у зв’язку із застосуванням принципу універсальної юрисдикції іншими державами.
Присутні акцентували увагу на тому, що застосування принципу універсальної юрисдикції іноземними державами є одним із дієвих механізмів для відновлення справедливості. Усі учасники системи міжнародного кримінального правосуддя мають дотримуватися вимог міжнародного законодавства та національного закону для досягнення цілей досудового і судового провадження.
Також обговорили можливі практичні рішення та розробку законодавчих пропозицій з метою усунення прогалин у національному законодавстві щодо можливості для притягнення до відповідальності осіб, стосовно яких розпочато та здійснюється кримінальне переслідування іноземною державою. Крім того це сприятиме подальшим євроінтеграційним процесам України.
За результатами обговорення учасники дійшли згоди про напрацювання спільних пропозицій та їх подальшого скерування суб’єкту законодавчої ініціативи.
Під час заходу також розглянули питання щодо забезпечення прав осіб, видача яких запитується в України, та їх безпеки. Узгодили спільну позицію про можливість участі в суді за допомогою відеоконференцзв’язку, що є балансом між дотримання прав особи і забезпечення безпеки, якого так прагне Україна.
Представники Офісу Генпрокурора підкреслили, що міжнародні експерти відзначили покращення ситуації щодо стану дотримання Україною прав людини.
Багато держав мали перестороги для видачі осіб Україні через ризики, повʼязані з війною. Натомість навіть в умовах воєнного стану Україна посилює гарантії прав людини, забезпечує фізичну безпеку та справедливий суд.
Нещодавно Європейський комітет з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню (CPT) надав висновок щодо України , у якому серед іншого зазначено про покращення ситуації з дотриманням прав людини у місцях позбавлення волі. Це є свідченням для наших партнерів того, що Україна здатна гарантувати дотримання вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод запитуваній стороні.
426