Військовослужбовці, які добровільно повернуться у частини до 1 січня 2025 року, будуть звільнені від кримінальної відповідальності
02.12.2024
Військовослужбовці, які під час дії воєнного стану вперше самовільно залишили місце служби або вчинили дезертирство, добровільно прибудуть до відповідних військових частин або місць служби до 1 січня 2025 року – будуть звільненні від кримінальної відповідальності, а кримінальні провадження стосовно них підлягатимуть закриттю.
Про намір повернутися до військових частин для подальшого проходження військової служби вони або їхні командири мають поінформувати відповідні спеціалізовані прокуратури у сфері оборони, територіальні управління Державного бюро розслідувань, органи Національної поліції чи Територіального управління Військової служби правопорядку.
Питання можливості повернення у війська військовослужбовців, які стали на шлях виправлення, вирішено Законом України № 3902-IX «Про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення кримінальної відповідальності за злочини проти встановленого порядку несення або проходження військової служби під час дії воєнного стану», який набрав чинності 7 вересня 2024 року.
Цей Закон передбачає звільнення від кримінальної відповідальності осіб, які під час дії воєнного стану вперше самовільно залишили місце служби або вчинили дезертирство, з можливістю вибору військової частини для подальшого проходження служби.
Також 21 листопада 2024 року прийнято Закон України №4087-IX «Про внесення зміни до глави XII «Прикінцеві положення» Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо умов продовження військової служби під час дії воєнного стану окремим категоріям військовослужбовців».
Цим Законом передбачено поновлення грошового забезпечення та інших соціальних гарантій військовослужбовцям, військову службу яким було призупинено, у зв’язку з самовільним залишенням військової частини чи місця служби, та які не пізніше 1 січня 2025 року добровільно прибудуть до військових частин для виконання свого конституційного обов’язку. Нарахування будуть відновлені з моменту повернення на службу.
Таким законодавчим змінам передувала кропітка робота органів прокуратури у координації з іншими правоохоронними органами та органами військового управління з метою сприяння у виконанні в умовах воєнного стану пріоритетних завдань, одним із яких є повернення для продовження служби військовослужбовців, які самовільно залишили військові частини та мають бажання добровільно повернутися.
На цей час з відповідними клопотаннями вже звернулися майже 4 тис військовослужбовців, половина з них судами задоволена та військовослужбовці повернулися у війська і продовжують проходити службу. Решта клопотань перебувають на розгляді в судах.
368