За 2 роки існування програми відновного правосуддя в Україні через неї пройшло 240 неповнолітніх (ФОТО)
16.10.2021
Ювенальні прокурори, адвокати-медіатори, судді, психологи, представники органів пробації та громадських організацій обговорили підсумки реалізації пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» під час спільної конференції.
За словами Голови Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Мурата Шахіна, програма відновлення дає дитині другий шанс в житті. Результати її реалізації – це не лише успіх заради українських дітей. Цей досвід може слугувати взірцем для інших країн, які підуть таким шляхом, запроваджуватимуть відновні підходи до здійснення правосуддя щодо неповнолітніх.
У 2019—2021 роках у програмі відновного правосуддя взяли участь 240 неповнолітніх. Понад 200 дітей вже успішно пройшли передбачені угодами про застосування програми заходи з розвитку особистості, корекції поведінки та ресоціалізації.
«Одним із ключових інструментів формування дружнього до дитини правосуддя є впровадження відновних підходів, які мають переважати у роботі з дітьми, що потрапили у конфлікт із законом. Ресоціалізація та найкращі інтереси дитини мають бути в центрі діяльності суб’єктів системи кримінальної юстиції. В першу чергу ми маємо допомогти дитині та забезпечити баланс між забезпеченням її прав та прав потерпілих, надати можливість виправитись», - зазначила начальник Департаменту захисту інтересів дітей та протидії насильству Офісу Генерального прокурора Юлія Усенко.
Учасники конференції заслухали звіт щодо реалізації пілотного проєкту, ознайомилися з прикладами успішного застосування програми та обговорили її подальшу роботу та шляхи вдосконалення. Зокрема, можливість розширення умов застосування Програми відновлення, перегляд строків медіації для неповнолітніх, які вчинили кримінальні проступки. Окремо зупинилися на обговоренні шляхів популяризації програми для переходу на переважне застосування відновного підходу в роботі з неповнолітніми.
Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова переконана, що перебування дітей у слідчих ізоляторах під час розслідування кримінальної справи дуже часто призводить до порушення їхніх прав. Дитина має потрапляти до системи відновного правосуддя, яка сприяє її перевихованню та поверненню в суспільство.
Пілотний проєкт програми відновного правосуддя був запущений у січні 2019 року в кількох областях, а вже у квітні 2020 року його поширили на всю територію України. Метою програми є раннє виведення неповнолітніх, які вперше вчинили кримінальний проступок або нетяжкий злочин, із кримінального процесу з обов’язковим ужиттям узгоджених заходів для їх ресоціалізації та запобігання повторним кримінальним правопорушенням.
Станом на 1 жовтня цього року 158 неповнолітніх звільнені від кримінальної відповідальності або кримінальні провадження стосовно них закрито. Щодо 50 неповнолітніх провадження перебувають на розгляді судів.
Конференція щодо результатів реалізації проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» проведена Представництвом дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) спільно з партнерами – Офісом Генерального прокурора, Міністерством юстиції України, Координаційним центром з надання правової допомоги та Міжвідомчою координаційною радою з питань правосуддя щодо неповнолітніх.
1146