Андрій Костін обговорив з Міжнародною радою експертів результати співпраці за рік
30.08.2023
Генеральний прокурор Андрій Костін зустрівся з учасниками Міжнародної ради експертів (МРЕ) – механізму співпраці Офісу Генерального прокурора та громадянського суспільства. Вже рік МРЕ працює в оновленому складі. Оглянули результати та окреслили напрями подальшої співпраці.
«За цей рік ми довели, що органи прокуратури не просто здатні співпрацювати з громадським сектором. Ця співпраця може давати практичний результат для країни та для кожного з нас», – констатував Андрій Костін.
Серед основних результатів – напрацювання, які допомагають ефективніше захищати права людини та притягати до відповідальності російських воєнних злочинців.
Розроблено Стандарти розслідування воєнних злочинів; схвалено Стратегічний план реалізації повноважень прокуратури у сфері кримінального переслідування за сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом; завершується спільна робота над Стратегічним планом щодо реалізації повноважень органів прокуратури у сфері кримінального переслідування за вчинення міжнародних злочинів на 2023–2025 роки; підготовлено методичні рекомендації щодо численних аспектів повсякденної роботи прокурорів і слідчих.
Генпрокурор зазначив, що виклики воєнного часу величезні, тому робота МРЕ розширюється новими напрямами. Серед них: воєнні злочини проти довкілля, протидія торгівлі людьми, зміцнення співпраці прокуратури з місцевими громадами та незаконне утримання агресором цивільних у звʼязку з конфліктом.
«Щодо останнього, тут ми особливо потребуємо підтримки міжнародних партнерів та громадянського суспільства. Адже росія на регулярній основі вдається до викрадень та незаконного позбавлення волі людей на окупованих територіях за їхню проукраїнську позицію та відмову визнавати окупаційну «владу», – зауважив Генпрокурор.
Він додав, що проблема цивільних, утримуваних у звʼязку з конфліктом, є надзвичайно складною. Водночас міжнародно-правові механізми протидії цим кричущим порушенням прав людини досі відсутні.
До робочої групи увійшли організації, які вже давно працюють над визволенням людей, утримуваних агресором: «Центр прав людини Zmina» та «Фундація Катерини Осадчої».
«Внесок кожного з партнерів дуже цінний для нас. Унікальна експертиза, досвід та знання кожного і кожної дають синергетичний ефект. І саме ця єдність та співпраця допомагають долати безпрецедентні виклики, які стоять сьогодні перед нами», – зазначив Андрій Костін.
Наразі понад 40 організацій та провідні світові фахівці (загалом понад 100 членів) успішно взаємодіють в рамках низки тематичних напрямів:
-співпраця в сфері кібербезпеки;
-сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом;
-захист прав людини, зокрема, прав -журналістів та активістів в умовах збройного конфлікту;
-протидія корупції, розшук, арешт та конфіскація активів осіб, причетних до агресії рф;
-міжнародне гуманітарне й міжнародне кримінальне право;
-захист прав дітей.
1312