Спецоперація «Connect»: Україна і ЄС зруйнували транснаціональну мережу шахрайських call-центрів
Спецоперація «Connect»: Україна і ЄС зруйнували транснаціональну мережу шахрайських call-центрів
16.12.2025
За процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора спільно з правоохоронними органами Латвії, Литви та Чехії проведено масштабну міжнародну спецоперацію «Connect».
У результаті скоординованих дій ліквідовано розгалужену мережу шахрайських call-центрів, які діяли в Україні та системно ошукували громадян Європейського Союзу.
Злочинна мережа вербувала своїх співробітників з Чехії, Латвії, Литви та інших країн і привозила їх до своїх кол-центрів у Дніпрі, Івано-Франківську та Києві для вимагання грошей у жертв у цих та інших європейських країнах.
Це черговий етап системної зачистки ринку шахрайства, яку українські правоохоронні органи ведуть разом із партнерами з ЄС для ліквідації транснаціональних схем телефонного та фінансового обману.
Організатори створили високотехнологічну інфраструктуру для масових дзвінків, підміни номерів та маніпулятивних сценаріїв спілкування («вішинг», «спуфінг»).
Шахраї використовували різні схеми, наприклад видавали себе за поліцейських, повідомляли, що банківські рахунки їхніх жертв було зламано та переконували їх переказати великі суми грошей зі своїх «скомпрометованих» банківських рахунків на «безпечні» банківські рахунки, контрольовані мережею або у криптовалюту. Вони також нав’язували завантаження програмного забезпечення для віддаленого доступу та введення своїх банківських реквізитів, що дозволяло злочинному угрупованню отримувати доступ до банківських рахунків жертв та контролювати їх.
Під час спецоперації у Києві, Київській, Дніпропетровській та Івано-Франківській областях проведено понад 70 обшуків за місцем роботи call-центрів, у житлі фігурантів та в їхніх автомобілях.
За результатами слідчих дій:
11 учасникам повідомлено про підозру за ч. 1, ч. 2 ст. 255, ч. 4 та ч. 5 ст. 190 КК України;
6 іноземних громадян, розшукуваних компетентними органами країн ЄС, затримано з метою екстрадиції.
Вилучено значну кількість комп’ютерної та серверної техніки понад 200 одиниць, мобільних телефонів, електронних носіїв, документації, а також автомобілі преміум-класу, які використовували учасники злочинної діяльності.
В ході проведення досудового розслідування задокументовано щонайменше 50 епізодів злочинної діяльності шахраїв, якими спричинено збиток понад 50 млн. грн. – 47 громадянам країн Європейського Союзу.
Спецоперація «Connect» проведена в межах роботи спільної слідчої групи та міжнародних угод про правову допомогу. Успішне викриття мережі стало можливим завдяки:
оперативному обміну інформацією між українськими та європейськими правоохоронцями;
координації дій прокурорів і слідчих із кількох держав;
залученню міжнародних інституцій, що підтримують боротьбу з транснаціональним шахрайством.
Наразі досудове розслідування триває. Триває аналіз електронних доказів, встановлення додаткових епізодів та всіх причетних до діяльності мережі.
Зазначимо, що це вже не перший випадок розкриття міжнародних кол-центрів, і кожна подібна операція це частина системної стратегії.
Офіс Генерального прокурора закликає громадян бути пильними: ніколи не передавайте стороннім реквізити карток, CVV-коди, паролі та одноразові коди. Детальніше про роботу Офісу та про те, як захистити свої дані, можна переглянути за у відео на Ютуб-каналі.
Україна разом із партнерами ЄС доводить ефективність у боротьбі зі злочинними мережами, які діють одночасно у кількох країнах і завдають збитків європейським громадянам.